Pražský magistrát čelil hackerskému útoku

Během dopoledne 27. dubna došlo k rozsáhlému hackerskému útoku na servery magistrátu hlavního města Prahy. V důsledku útoku nefungovaly webové stránky, e-mailové schránky a online přenos jednání zastupitelstva.

K útoku hackerů došlo v čase od 9:40 do 11:45 hodin. Pracovník magistrátu, odboru informatických činností Jiří Károla uvedl, že útok byl proveden ruskou skupinou jako odplata za podporu Ukrajiny. IP adresa útoku byla z Ruska. Jednalo se o tzv. DDoS útok, což znamená zahlcení cílových serverů velkým množstvím dotazů.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman uvedl, že útok způsobil výpadek spojení mezi vnitřní sítí magistrátu a internetem. Komunikace uvnitř úřadu byla stále funkční, ale externí služby, rejstříky a web nebyly dostupné. Také upozorňuje, že nedošlo k úniku dat díky ochranným systémům magistrátu. Analyzuje se technika útoku a identita hackerské skupiny.

Druhému útoku na magistrát, který proběhl, který hackeři spustili před 2. hodinou odpoledne, se podařilo zabránit. Momentálně jsou všechny systémy magistrátu opět funkční.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.