Pozor na podvodníky, kteří rozesílají SMS s odkazem na falešný Portál občana!

„Pozor na podvodné SMS a e-maily, které vás přesměrují na falešnou verzi Portálu občana a vyzvou vás k zadání bankovních údajů se slibem vrácení daně nebo příspěvku. V žádném případě na tyto zprávy nereagujte a na odkazy neklikejte. Pokud jste už klikli na odkaz a zadali své údaje, kontaktujte ihned svou banku.“ Varoval vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš na Twitteru.

V minulých týdnech se rozmohli podvodné SMS zprávy, kde se uvádí, že adresát má nenárokované vrácení daňového přeplatku nebo se u něj vyskytl problém s daňovým přiznáním. Jedná se, ale o takzvaný phishingový útok, který se snaží o krádež osobních dat. Zprávy, jsou často odesílány ze zahraničního čísla, většinou s polskou předvolbou +48. Jsou ale i příprady, kdy byly zprávy odeslány i z tuzemských čísel.

V tiskové zprávě upřesňuje Anna Urbanová rozdíl od skutečné adresy na Portál občana. Jedná se o pomlčky a doménu net, například portal.gov-cz.net, domény se ale mohou různit. Jediná správná adresa Portálu občana je https://obcan.portal.gov.cz!

Anna Urbanová také dodala, že falešné weby kopírují grafickou podobu skutečného portálu a adresátovi nabízí přihlášení skrze bankovní identitu. Uživatel je následně přesměrován na falešnou stránku banky, kde mu při vyplnění formuláře může podvodník odcizit údaje pro přístup do internetového bankovnictví.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.