Pelhřimov byl letos vyhlášen nejpřívětivějším úřadem

V letošním roce se může Pelhřimov s hrdostí označovat za nejpřívětivější úřad v Česku, čímž zvítězil v soutěži pořádané Ministerstvem vnitra. Oceněním byla také odměněna další města, která se výrazně angažují v poskytování kvalitních a moderních veřejných služeb občanům.

Pelhřimov si odnáší celorepublikové prvenství v soutěži Přívětivý úřad pro rok 2023. Na druhém místě se umístil Kolín a třetí příčku obsadilo Brno. Ministerstvo vnitra zároveň ocenilo tři nejlepší města v každém kraji a tři městské části v Praze.

Význam soutěže spočívá v tom, že přináší přehled o přístupu městských úřadů k občanům. V letošním ročníku se do soutěže zapojilo 130 obcí s rozšířenou působností a městských částí hlavního města Prahy, což poskytuje cenný pohled na to, jak se úřady snaží zlepšit život svých občanů.

Jiří Koubek, vrchní ředitel sekce veřejné správy, vyjádřil potěšení nad tím, že města a úřady projevují snahu o zlepšení života občanů. Ministerstvo vnitra pořádá soutěž od roku 2016 s cílem mapovat a hodnotit úroveň přívětivosti úřadů vůči občanům. Kritéria zahrnují například úřední hodiny, elektronizaci agend, online nástroje, platbu správních poplatků kartou, komunikaci s občany a další aspekty.

Kromě ocenění předávaných v rámci soutěže je součástí události také prezentace aktuální publikace „Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností“, která nabízí 24 příkladů dobré praxe z různých měst v České republice. Tyto příklady slouží jako inspirace pro další úřady v jejich snaze o vylepšení poskytovaných služeb.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.