Nové dotace pro energetické úspory veřejných budov

Ministerstvo životního prostředí v dubnu spouští možnost čerpání dotace na komplexní úsporné projekty na veřejných budovách. Ty umožní nemocnicím, školám, úřadům a dalším získat finance na zateplení, instalaci fotovoltaiky, zelené střechy nebo dobíjecí stanici pro elektromobily. To vše bude možné díky novince v Operačním programu Životního prostředí (OPŽP) pro šetření energiemi.

Nová dotační výzva klade důraz na komplexní rekonstrukce veřejných budov, které řeší nejen snížení jejich energetické náročnosti, ale zároveň i využití obnovitelných zdrojů energie, zvýšení kvality interiéru těchto budov, či posílení jejich schopnosti adaptovat se na změnu klimatu. Výzva tak umožňuje školám, nemocnicím, obecním úřadům a dalším veřejným budovám získat finance nejen na realizaci zateplení, ale také na modernizaci vnitřního osvětlení a instalaci fotovoltaických panelů, zelené střechy nebo systémů pro zachytávání, úpravu a rozvod srážkových a šedých vod. V neposlední řadě bude možné si z dotace pořídit i dobíjecí stanici pro elektromobily. V závislosti na kvalitě projektu a jeho úspornosti může žadatel čerpat dotaci s mírou podpory od 40 do 70 procent. Vysvětlil ministr životního prostředí Petr Hladík.

Komplexní projekty představují v OPŽP významný model, kdy jsou do jednoho projektu zahrnuty aktivity z různých oblastí podpory. V období 2021–2027 se jedná o možnost kombinace opatření ze specifických cílů: Energetických úspor a Obnovitelných zdrojů energie.

Od dubna tak spouští Ministerstvo životního prostředí dvě výzvy s názvem Komplexní úsporné projekty na veřejných budovách, ve kterých je pro žadatele připraveno pět miliard korun.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.