Ministerstvo vnitra spolu s Českou poštou zveřejnilo plán na přeměnu státního podniku

Vláda schválila plán transformace České pošty, který zahrnuje vyčlenění komerčních služeb, jako je logistika a balíkové služby, do samostatné státní akciové společnosti. Česká pošta bude nově zaměřena na digitalizaci a snižování nákladů státní správy. Plán byl představen ministrem vnitra Vítem Rakušanem a Miroslavem Štěpánem, který vede státní podnik.

Transformovaná Česká pošta bude sloužit jako prostředek komunikace se státem pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou používat digitální prostředky. Zároveň bude zajišťovat fyzické služby pro občany, zejména tam, kde jiné úřady přecházejí na digitální formu. Hlavní opatření transformačního plánu zahrnuje také otevření infrastruktury České pošty pro komerční subjekty, což přinese nové příjmy a zlepší kvalitu života občanů.

Plán počítá s navýšením příjmů a úspor, které by měly přispět k pozitivnímu hospodaření České pošty do roku 2026. Aby byla zajištěna transformace, bude stát investovat 4,5 miliardy korun a Česká pošta získá 2 miliardy korun z bankovních úvěrů. Vyčlenění logistiky a balíkových služeb do samostatné společnosti umožní snazší přístup k finančním zdrojům pro oba subjekty.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.