Jaké změny se chystají u datových schránek od 1. 7. 2023?

Do připomínkového řízení se dostala vyhláška, kterou se mění parametry a fungování datových schránek. Nově by se měla velikost datové zprávy zvýšit ze stávajících 20 či 50 MB až na 1 GB. Ministerstvo vnitra chce také rozšířit seznam přípustných formátů datové zprávy o nový formát ZIP neboli kompresní formát vhodný pro odesílání větších datových zpráv a ASiC tzv. podpisový formát dokumentu vhodný pro e-Legalizaci.

Možnost posílat datové zprávy o velikosti až 1 GB a nový formát ZIP ocení uživatelé datové schránky, kteří vyřizují stavební a územní řízení nebo řeší veřejné zakázky. Požadavek na navýšení velikosti datové zprávy byl uplatňován i na veřejné konzultaci k datovým schránkám ze strany členů Rady vlády pro informační společnost.

Ministerstvo vnitra zároveň upozorňuje na obsahem příloh ZIP nebo ASic budou moct být jen ty soubory, které je již dnes možné poslat podle stávajícího znění vyhlášky. Nebude tedy možné do příloh vkládat libovolné formáty, a dokonce ani nově podporované kontejnerové soubory, aby nemohlo dojít k případným kybernetickým útokům. Zároveň budou také stanoveny limity na počet souborů v kontejneru a maximální úroveň vnoření složek do sebe, konkretizuje důvodová zpráva.

Pokud bude vyhláška schválena, změny v oblasti datových schránek nabydou účinnosti od 1. července 2023.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.