DIA na Čele Digitální Transformace: Co Přinesl První Rok?

Digitální a informační agentura (DIA) si 1. dubna připomněla první výročí svého založení. Inspirací pro její vznik byly obdobné úřady ve Velké Británii a Dánsku. Cílem DIA je integrace digitální transformace ve veřejné správě České republiky, zlepšení služeb pro občany a posun v digitálních standardech. Během prvního roku existence se agentuře podařilo zrealizovat několik klíčových projektů, včetně aplikace eDoklady a nového Portálu občana, pracovala na implementaci Evropské digitální peněženky a zákona o správě dat, a koordinovala zákon o právu na digitální služby, čímž pomáhá ostatním ministerstvům s jejich digitálními iniciativami.

„Digitalizace v České republice tradičně probíhala bez efektivní koordinace, což DIA nyní mění. Tím, že přebírá řízení nadresortních projektů, pomáhá překonávat fragmentaci a zrychluje celkovou digitalizaci,“ vysvětluje vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

DIA byla založena sloučením dvou oddělení Ministerstva vnitra a Správy základních registrů. Během roku se jí podařilo stabilizovat organizační strukturu a převzít klíčové projekty. Vedle spolupráce s jinými resorty agentura pracuje i na interních aspektech digitalizace, které nejsou přímo viditelné, ale jsou klíčové pro efektivnější procesy.

Martin Mesršmíd, ředitel DIA, popisuje první rok činnosti: „Začali jsme s aplikací eDoklady, aktualizovali jsme Portál občana, zvýšili jsme kapacitu NIA a zapojili se do vývoje nových digitálních služeb.“

V prvním roce fungování se agentuře podařilo získat více než 330 000 uživatelů pro eDoklady a zahájit rozvoj Datových schránek, kterých je nyní přes 4,1 milionu. Letos DIA rovněž rozšířila kapacitu datových zpráv a přidala nové formáty příloh.

„DIA se nyní zaměřuje na další projekty, včetně mobilní aplikace a spolupráce s kompetenčními centry, která pomůže dalším úřadům a veřejnosti v digitálních otázkách,“ dodává Mesršmíd. DIA také podporuje Registr zastupování, což je nový digitální nástroj umožňující jednodušší komunikaci s úřady online.

Napříč Evropou se chystá spuštění Evropské digitální peněženky, s čímž DIA aktivně pomáhá a účastní se pilotních projektů a vedení pracovních skupin. „Máme za sebou náročný rok plný úspěchů i výzev, ale výsledky stojí za to,“ uzavírá ředitel agentury.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.