Nová budoucnost úřadů: V Česku se představí e-úředník

  Česko bude první v Evropě, které bude obsluhovat e-úředník. Města a obce v ČR budou moci využívat tzv. multifunkční kiosky, které na první pohled připomínají bankomat s kopírkou a tiskárnou, s lidmi budou mluvit výhradně přes displej. Tyto kiosky dokáží na požádání vyřídit široké spektrum požadavků, včetně online podání žádostí, poradenství, tisku a scanování dokumentů, plateb a vydání průkazek. Tuto myšlenku podporuje svaz měst a obcí ČR.

  „Digitalizace státní správy může výrazně ulehčit život jak občanům, tak i samosprávám a dalším úřadům. Hledáme řešení, která pomohou zefektivňovat provozy úřadů. Jedním z nich je i multifunkční kiosek, který umožní občanům vyřídit některé agendy bez toho, aby museli čekat fronty na podatelnách, anebo byli omezováni otevírací dobou,“ uvedl předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

  Multifunkční kiosky by mohly být v budoucnu používány také Policií ČR. Ředitel středočeské policie, generál Václav Kučera, vidí v této technologii příjemné a intuitivní řešení, které usnadní život občanům a pomůže jim efektivně vyřídit všechny potřebné záležitosti.

  Kiosky, které vyrábí americká společnost NCR, dodává Česká spořitelna, která se nejvíce angažuje v podpoře veřejného sektoru.

  První samoobslužný platební terminál již Česká spořitelna zpřístupnila Úřadu městské části Praha 1. Nový samoobslužný terminál se nachází ve třetím patře Úřadu MČ Praha 1 ve Vodičkově 18 u kanceláří živnostenského odboru. Občané zde mohou uhradit správní poplatky pomocí platební karty, telefonu nebo chytrých hodinek.

  Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

  Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.